המרות משקל
מחשבון המרות משקל
ערך
המרה מ:
המרה ל:

כל מה שרציתם לדעת על יחידות משקל

הן נחשבות ליחידות מדידה שימושיות מאד בכל העולם, ובמקומות רבים מוגדרות ומוסכמות על פי פרמטרים השונים מאלה המוכרים לנו בישראל. יחידות המשקל לוקחות חלק בלתי נפרד בחיי היום יום שלנו ועוזרות לנו לפתור בעיות ולהתמודד עם פעולות שונות. עוד בטרם הומצאה השיטה המטרית, וכחלק מהתפתחות החברה והתרבות העולמית, אנשים נזקקו למערכת אחידה ובה יחידות מידה זהות, הן למדע ולמסחר והן לצרכים יומיומיים. הצורך ביחידות אוניברסאליות ואחידות בעל העולם, הוליד את הפרמטרים הקבועים המוכרים לנו כיום. לאחר המהפכה הצרפתית בכדי להקל על מדידות וחישובים, נקבעו יחידות המשקל, כמו גם יחידות האורך, בכפולות של 10, זאת לעומת השיטה הבריטית אשר אינה פועלת לפי נגזרות קבועות. לכן, במקומות שונים בעולם עדיין יש צורך לבצע המרות מידה בין יחידות משקל שונות.

להלן מידע קצר על כל אחת מיחידות המשקל הנפוצות בהן עושים כיום שימוש:

מיליגרם (ml)

מדובר ביחידת משקל קטנה מאד, המהווה יחידת מידה בסיסית בהתאם לתקן מערכת היחידות הבינלאומית. המיליגרם, אלפית הגרם, מודדת משקלים קטנים במיוחד ולצורך קבלת מדידות מדויקות מאד. היא מודדת לא אחת מסות שונות במטבח, מסות במעבדות שונות (לצרכי מחקר) ועוד. 

גרם (g)

גם זוהי יחידת משקל בסיסית, המהווה אלפית קילוגרם. היא נועדה למדידת משקלים קטנים והיא חלק ממערכת היחידות הבינלאומית, בהם משתמשים במדינות רבות בעולם, לרבות במדינת ישראל. יחידת משקל זו היא הנפוצה ביותר במיוחד למצרכי מזון מוצקים, וזאת ביחידות של 100 גרם. 

קילוגרם (kg)

זוהי יחידת מידה שנועדה למדוד מסות מסוגים שונים. יחידה זו הוגדרה בעבר ככזו ששווה גם ל– 1,000 ליטרים של מים, אולם כיום מקובל להשוותה למשקלו של מוט פלטינה או אירדיום. יחידה זו יכולה לשמש מדידת משקלו של אדם, משקלם של חומרים שונים והיא נחשבת ליחידת מדידה בינלאומית, המוכרת בכל העולם.

פאונד (lb)

יחידת מסה זו, המשמשת כיום כיחידת מדידה אמריקאית, שאיננה מקובלת בישראל, נועדה למדוד מסות מסוגים שונים עוד מאז תקופת הקיסרות. יחידה זו שווה ל – 0.45359237 ק"ג והיא מגיעה מהמילה הלטינית "ליברה", יחידת משקל רומית.

אונקיה (oz)

יחידה למדידת מסות זו מגיעה מהמילה האיטלקית – Onza ומשמשת בעיקר בארה"ב ובמדינות נוספות דוברות אנגלית. האונקיה שווה ל – 28 גרם ומשתמשים בה במערכות שונות ולצרכים שונים. 

דקגרם (dkg)

יחידת מסה או משקל אשר שווה ל- 10 יחידות של גרם (0.3527 משקלו גרם אחד). יחידת היא נחשבת ליחידת מדידה בינלאומית, המקובלת בכל העולם, אם כי פחות שימושית לצרכים היומיומיים. פעמים רבות משתמשים בה לצרכי מדידת מסות בתחום הקולינריה, בעת הבישול ובעיקר לצרכי אפייה.

הקטוגרם (hg)

מדובר ביחידת מדידת מסה מסוגים שונים, המשמשת את מרבית המדינות בעולם הפועלות בשיטת המדידה המבוססת על הקילוגרם. ההקטוגרם שווה לעשירית 1 קילוגרם, כלומר ל – 100 גרם. נעזרים ביחידת מדידה זו בעיקר בתחום החקלאות למדידת תפוקות שונות. 

סנטיגרם (cg)

יחידת מדידת מסות בינלאומית, הפועלת על פי שיטת המדידה המבוססת על הקילוגרם. סנטיגרם שווה ל – 1/100 גרם ומשמשת בעיקר למדידות מסות קטנות מאד ובמקרים בהם יש צורך במדידה מדויקת במיוחד. 

דציגרם (dag)

יחידת מסה או משקל אשר שווה לעשירית הגרם. ביחידת משקל זו לא נהוג להשתמש באופן תדיר בחיי היומיום, והיא משמשת לצרכי מדע בלבד.