המרת יחידות אורך
מחשבון מידות אורך
ערך
המרה מ:
המרה ל:

המרת יחידות אורך

יחידות אורך, קיימות בקני מידה שונים, עוזרות לנו למדוד את המרחק בין שני אלמנטים, בין שתי נקודות. מדובר ביחידות אוניברסליות, בהן משתמשים בכל העולם ובמצבים שונים. לאורך הזמן התפתחו מעט והשתנו יחידות אלו במספר מקומות בעולם על מנת לאפשר מדידה מדויקת וברורה יותר. מערכות המדידה, כפי שניתן לראות בהמשך, שונות מאזור לאזור, ומתבססות על ערכים מסוגים שונים, המהווים בסיס מרכזי למדידה.

הנה יחידות האורך המקובלות כיום בעולם, הן בהתאם לשיטת המדידה המטרית והן בהתאם לשיטת המדידה הבריטית:

מילימטר (mm)

יחידת אורך, הקיימת בשיטת יחידת המידה הבינלאומית, ה"מטר". יחידה זו שווה לעשירית מהסנטימטר, יחידת האורך הבאה, ומציינת מרחק שאורכו 10 בחזקת (3-). משתמשים ביחידה זו על מנת למדוד חפצים קטנים מאד ולצורך קבלת מדידה מדויקת במיוחד.

סנטימטר (cm) 

זוהי יחידת אורך נוספת, המגיעה מיד לאחר המילימטר. יחידה זו, השייכת לשיטת המידה "מטר", מציינת מרחק בין שתי נקודות שאורכו 10 בחזקת (2-). יחידה זו משמשת בדרך כלל על מנת למדוד אורכים של חפצים בעלי מידות קטנות.

מטר (m)

זוהי יחידת האורך השלישית, השווה ל – 100 יחידות סנטימטר ו – 1,000 יחידות של מילימטר. יחידה זו מהווה היחידה הבסיסית שעל פיה נמדדים המרחקים בהתאם למערכת היחידות הבינלאומית, ה"מטר". מערכת זו, שמקור שמה נגזר מהמילה היוונית "מטרון" (Metron) ומשמעותה "מידה" משמשת מדינות רבות בעולם כולו.

קילומטר (km)

גם כאם מדובר ביחידת מידה, השייכת למערכת היחידות "מטר" ומציינת מרחק של 1,000 מטרים. יחידה זו נועדה למדוד מרחקים שונים בין נקודות על פני כדור הארץ. היא מקובלת בכל העולם, למעט במדינות כמו ארה"ב ואנגליה, המשתמשות בשיטת מדידה שונה.

רגל (feet)

 מדובר ביחידת אורך, השייכת למערכת היחידות הבריטיות. יחידה זו מקובלת במקומות בהם לא משתמשים במערכת המידות הבינלאומית, ה"מטר". היחידה שווה ל – 30.48 סנטימטר, ושמה נקבע כך על שם אורכה של רגל האדם, ששימשה יחידת מידה עתיקה במשך דורות רבים.

אינץ' (Inch)

 זוהי יחידת אורך נוספת, השייכת למערכת היחידות הבריטית, הקיימת בעיקר במדינות דוברות אנגלית, כמו ארה"ב ואנגליה. היא מסומנת באמצעות התג " ושווה ל – 2.54 ס"מ. היא משמשת בעיקר כדי לציין את מידותיהם של צגים, מסכים וגם כלי ירייה.

יארד (yard)

יחידת מידה בריטית, השווה ל – 3 רגל, שהן 91.44 ס"מ. כמו האינץ' והרגל, היא משמשת מדינות דוברות אנגלית בעיקר, לרבות ארה"ב, אוסטרליה, אנגליה וגם ניו זילנד והיא נועדה לציין את המרחק בין שני פרמטרים שונים.

מייל (mile)

יחידת מידה זו, המקובלת במספר מדינות בעולם ושייכת למערכת המידות הבריטית, מגיעה מהמילה הלטינית – Mille, שמשמעותה "אלף". הרומאים, בעת העתיקה, נהגו לציין את המרחקים השונים באמצעות אבני דרך, כש – 1,000 אבנים שימשו יחידה אחת. המייל שווה ל – 1,609.344 מטרים.

דצימטר (dm)

מדובר ביחידת מידה השייכת למערכת היחידות הבינלאומית, שנועדה למדוד מרחקים ואורכים שונים. יחידה זו שווה ל – 10 סנטימטר, ומשמשת למדידת חפצים קטנים בדרך כלל. היא משמשת בעיקר לצרכי מטאורולוגיה ולמדידת כמויות גדולות של מים, כמו אלה העוברים בנהרות או אגמים.

הקטומטר (hm)

יחידת מדידה השייכת למערכת היחידות הבינלאומית הפועלת על פי השיטה המטרית. יחידה זו שווה ל – 100 מטרים ומגיעה מהמילה היוונית "Ekato" שמשמעותה – מאה. מקובל להשתמש בה במסגרת מדידתם של מגרשי כדורגל, שאורכם המדויק הוא לרוב 1 הקטומטר, כלומר – 100 מטרים.